Aktualności
Hodowle bolończyków i rosyjskiej bolonki kolorowej – jak sprawdzić ich wiarygodność?
Rasy bolończyk i rosyjska bolonka kolorowa zyskują na popularności w Polsce. Ich uroczy wygląd, przyjazny charakter oraz małe wymagania przestrzenne sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup psa tych ras. Aby jednak zapewnić sobie zdrowego i szczęśliwego pupila, niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie wiarygodności hodowli. Jak to zrobić? Oto kilka kroków, które warto podjąć. 1. Legalność hodowli, gwarancja czystości rasy Pierwszym i najważniejszym krokiem w weryfikacji hodowli jest sprawdzenie, czy jest ona legalna. Moja hodowla należy do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP), który zrzesza hodowców psów rasowych i dba o przestrzeganie standardów rasy, zdrowie oraz dobrostan zwierząt. Jako jedyna polska organizacja kynologiczna jest członkiem międzynarodowej organizacji kynologicznej FCI. Przynależność do ZKwP zobowiązuje hodowcę do działania zgodnie z przepisami i wymogami kynologicznymi. 2. Pochodzenie psów i dokumentacja zdrowotna Profesjonalne hodowle dbają o zdrowie swoich psów poprzez regularne badania i odpowiednią dokumentację. Każdy pies powinien mieć pełną historię zdrowotną, obejmującą potwierdzenie szczepień, odrobaczania oraz wyników badań zdrowotnych rodziców. Ważnym aspektem jest również wykonywanie testów genetycznych, które pozwalają wykluczyć ryzyko wystąpienia chorób dziedzicznych. Przed zakupem psa warto poprosić hodowcę o udostępnienie dokumentacji zdrowotnej. Szczenię opuszczające hodowlę musi posiadać książeczkę zdrowia i metrykę ZKwP. Jeżeli sprzedawane jest zagranicę, opuszcza hodowlę z paszportem i rodowodem eksportowym ZKwP. 3. Warunki życia w hodowli Dobry hodowca zapewnia swoim psom odpowiednie warunki życia. Oznacza to przestronne i czyste pomieszczenia, regularne spacery, właściwą socjalizację oraz dostęp do opieki weterynaryjnej. Przy wyborze hodowli warto zwrócić uwagę na otwartość hodowcy – czy, w uzgodnionym terminie, pozwala przyszłym nabywcom odwiedzić hodowlę i zobaczyć, w jakich warunkach żyją psy. 4. Podejście hodowcy Profesjonalizm hodowcy można poznać po jego zaangażowaniu i wiedzy na temat rasy. Powinien być on gotowy odpowiedzieć na pytania dotyczące charakterystyki rasy, pielęgnacji oraz wychowania psa. Warto również zwrócić uwagę na to, czy hodowca interesuje się, w jakie ręce trafi jego pies – odpowiedzialni hodowcy starają się wybierać odpowiednich właścicieli dla swoich szczeniąt.
2025/01/23
Narodziny szczeniąt
To są wyjątkowe dni w życiu hodowcy. Kilka dni temu przyszły na świat dzieci Dziuni (Little White Wonder BRIANNA) i Timmy’ego (Enjanicka NIGHTFALL) Gdy zbliża się termin porodu zawsze czuję niepokój, o sunieczkę i maleństwa. Teraz było tak samo. W godzinach popołudniowych zaczęła się akcja porodowa. Oczywiście, informację o tym przesłałam pani weterynarz, aby, w razie potrzeby, była gotowa do pomocy. Poród przebiegł bez problemów, siłami natury. Na świecie powitałam dziewczynkę i trzech chłopców. Szczenięta od razu zaczęły ssać, a Dziunia troskliwie je lizała i reagowała na każde popiskiwanie. Doskonale wypełnia swoje macierzyńskie obowiązki. Maluszki zdrowo rosną.
2025/01/18
Bolończyk- pielęgnacja szaty i nie tylko
Jak dbać o szatę bolończyka? Bolończyk to rasa psa o długiej, miękkiej i białej sierści, która wymaga regularnej pielęgnacji. Mimo że jest to pies o eleganckim wyglądzie, utrzymanie jego szaty w dobrym stanie nie wymaga nadmiernego wysiłku. Kluczem jest systematyczność i stosowanie odpowiednich metod. Oto kilka wskazówek, które pomogą zadbać o wygląd tego uroczego pupila. Codzienna pielęgnacja Aby zapobiec żółknięciu sierści wokół oczu i pyska, należy codziennie czyścić te miejsca wacikiem nasączonym roztworem kwasu borowego (niedrogi i dostępny w aptece) lub innym preparatem. Ostatnio testuję preparat naturalny Magic Water Apolonki. Następnie osuszamy te miejsca. Regularne szczotkowanie pozwala na usunięcie martwego włosa. Czesząc psa, warto podtrzymywać podstawę sierści, aby unikać jej nadmiernego ciągnięcia. Robię to najpierw grzebieniem, a następnie wyczesuję szczotką. Pysk należy czesać delikatnie. Trzeba pamiętać, że przy uszach mogą tworzyć się kołtuny. Każdy kołtun najpierw rozluźniam palcami i stopniowo wyczesuję grzebieniem. Przed każdą kąpielą konieczne jest dokładne rozczesanie sierści – zaczynając od głębszych warstw, a następnie przechodząc do wierzchnich. Kąpiel i suszenie Bolończyka kąpię w razie potrzeby lub co 4 tygodnie, używając specjalnego szamponu dla psów oraz odżywki, która ułatwia rozczesywanie. Odżywkę należy rozcieńczyć ciepłą wodą, nałożyć na sierść na 2-3 minuty, a następnie dokładnie spłukać. Można też pozwolić, aby włos zanurzył się w wodzie z odżywką, co ułatwi równomierne naniesienie odżywki. Po kąpieli sierść osusza się delikatnie ręcznikiem, unikając pocierania, a następnie suszy suszarką, kierując strumień powietrza przeciwnie do wzrostu włosów, co pozwala uzyskać piękne loki. Przy suszeniu zwracam uwagę, aby włosy na uszach były idealnie suche, zapobiega to rozwojowi stanów zapalnych ucha. W letnie, cieple dni pozwalam naturalnie wyschnąć szacie. Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne • Pazury: Regularne przycinanie pazurów jest niezbędne, aby zapobiec ich nadmiernemu wzrostowi. Długie pazury utrudniają psu chodzenie, a nawet mogą prowadzić do wad postawy. • Uszy: Warto często sprawdzać uszy psa. Martwe włosy znajdujące się tam, usuwam palcami. • Zęby: Codzienne szczotkowanie zębów specjalną pastą dla psów pomaga utrzymać zdrową jamę ustną. • Łapy: Nadmiar sierści między opuszkami na łapach należy przycinać, aby pies czuł się komfortowo podczas chodzenia. Sierść szczeniąt a dorosłych psów Sierść szczeniaka jest mniej gęsta i kręcona, co sprawia, że jej pielęgnacja jest łatwiejsza. Ważne jest jednak, aby od najmłodszych lat przyzwyczajać psa do czesania i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Dorosły bolończyk, który nie jest nauczony współpracy, może mieć trudności z zaakceptowaniem tych czynności. Dzięki regularnej pielęgnacji, bolończyk nie tylko wygląda pięknie, ale również cieszy się dobrym samopoczuciem.
2025/01/10
Stronka w nowej odsłonie
Zapraszam do obejrzenia stronki w nowej odsłonie. Myślę, że blog będzie tym miejscem, w którym będę dzieliła się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami na temat bolończyków i rosyjskiej bolonki kolorowej.Tutaj znajdą się też aktualnosci z życia naszych psów, czy udziału w wystawach. Dziekuję Hubertowi i Kacprowi, za wykonanie oraz uruchomienie strony. Jestem z niej bardzo zadowolona.
2024/11/24